FAQ

From Olekdia Wiki
This page is a translated version of the page FAQ and the translation is 100% complete.

Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎български • ‎русский • ‎ગુજરાતી • ‎ไทย • ‎ქართული

Pytania o trening

Contents

Jakie miejsce jest najlepsze do ćwiczeń?

Najlepiej ćwiczyć na dworze, ale wystarczy chociaż otworzyć okno. Las, park albo skwer też są dobrymi pomysłami.

Kiedy najlepiej ćwiczyć?

Zaleca się przeprowadzenie treningu 2 godziny po posiłku lub na czczo.

Jaka pozycja jest najlepsza do ćwiczeń?

Niech to będzie taka wygodna pozycja, jaka pasuje Ci w danej chwili.

Jak stworzyć skuteczny plan treningów?

Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli wybierzesz jeden lub dwa rodzaje treningów i poświęcisz im przynajmniej 15 minut co dzień. Możesz okazjonalnie korzystać z innych wzorców, jeśli potrzeby Ci konkretny efekt, jednak nie zmieniaj zbyt często podstawowego planu. Kiedy ukończysz program podstawowy, będziesz mógł go zmienić.

Czy można połączyć ćwiczenia oddechowe z inną aktywnością?

Tak, jeśli nie wymusi to większej aktywności fizycznej i nie przeszkodzi w utrzymaniu techniki oddychania. Nadal jednak najlepiej będzie, jeśli zamkniesz oczy i skupisz się na gimnastyce oddechowej.

Jak połączyć ćwiczenia oddechowe z asanami, sportem lub inną aktywnością fizyczną?

Najlepiej najpierw ukończyć asany, a po co najmniej 45 minutach przejść do gimnastyki oddechowej. Jeśli chodzi o sport, kolejność nie ma znaczenia, jeśli zapewnisz sobie taką przerwę, która pozwoli wyrównać oddech i tętno.

Czy można połączyć ćwiczenia proponowane w programie z innymi, na przykład sugerowanymi przez Frołowa lub Strelnikovą?

Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań, ale najlepiej byłoby takie ćwiczenia wykonywać w innym czasie.

Jak długo mogę ćwiczyć?

Dla początkujących domyślna długość treningu, czyli 7 minut, to idealny czas. Możesz dowolnie ustalić czas treningu, ale nie zaleca się przekraczania 15 minut. Jeśli ćwiczysz krócej niż 3 minuty, nie powinieneś oczekiwać spektakularnych efektów.

Jak wziąć "prawidłowy" wdech?

Sprawdź sekcję pełny wdech, aby zobaczyć pełne instrukcje.
W skrócie: wdech składa się z trzech etapów, które płynnie w siebie kolejno przechodzą:

 1. najpierw wypełnij powietrzem dolną część płuc. To rozciągnie brzuch, ale nie klatkę piersiową;
 2. napełnij część środkową. Rozszerzą się żebra;
 3. wypełnij powietrzem górną część płuc. Uniosą się obojczyki.

Jak wstrzymać oddech?

Spójrz na rozdział wstrzymanie oddechu po wdechu, aby poznać pełne instrukcje.
W skrócie: przed wstrzymaniem oddechu napełnij płuca w 90-95%, aby zapobiec zawrotom głowy. Jeśli trzeba, ściśnij palcami skrzydełka nosa.

Jak prawidłowo wydychać powietrze?

Sprawdź dział pełny wydech, żeby przeczytać dokładne instrukcje.
W skrócie: wydech jest odwrotnością wdechu. To znaczy, że płuca opróżnia się od góry, aż do dolnej części, aż delikatnego napięcia brzucha.

Jak wstrzymać oddech po wydechu?

Zobacz rozdział wstrzymanie oddechu po wydechu, by poznać szczegóły.
W skrócie: nie wstrzymuj oddechu po pełnym wydechu. Niech płuca będą napełnione jak po zwyczajnym wydechu, czyli w 5-10%. Dopiero w ostatniej chwili usuń zalegające powietrze.

Dlaczego proponujecie taką kolejność wdechu i wydechu? Inni radzą robić to odwrotnie.

Istnieją 4 różne sposoby pracy klatki piersiowej i brzucha w czasie ćwiczeń oddechowych i każda szkoła Yogi ma własny, "poprawny" system. Zalecamy akurat taki, ponieważ jest najbezpieczniejszy, ale jeśli masz większe doświadczenie, nie musisz trzymać się naszych porad i możesz ćwiczyć tak, jak Ci wygodnie.

Jak lepiej oddychać – przez nos czy przez usta?

Jeśli w opisie metody treningowej nie zaleca się inaczej, to wdech należy wykonać wyłącznie przez nos, natomiast wydech - nosem lub ustami. Przy wydechu ustami zaleca się, aby ej delikatnie wydąć.

Jakie są zalecenia i przeciwwskazania do gimnastyki oddechowej w czasie ciąży?

Ciąża sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej, w tym gimnastyki oddechowej. Większe znaczenie mają inne czynniki, takie jak kondycja fizyczna i psychiczna, pojemność płuc w danym okresie czy efekt, jaki ma zostać osiągnięty dzięki treningom. Jeśli jesteś ogólnie aktywna, dobrze się czujesz, możesz ćwiczyć zgodnie z dowolnym programem, który daje ci radość (oczywiście jeśli wybierzesz odpowiednią złożoność treningu). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Upewnij się także, że nie wykonasz zbyt długich faz wstrzymywania oddechu ("po wdechu" ani "po wydechu"). Jeśli będą zbyt długie, możesz poczuć kopnięcia - to normalne zachowanie dziecka, które w ten sposób próbuje zmusić cię do dostarczenia większej ilości powietrza.

Używam wzorca, którego nie ma w programie. Czy dodasz go do bazy na wiki?

Jedna osoba nie może znaleźć i wypróbować wszystkich dostępnych wzorców treningów gimnastyki oddechowej, więc dodałem specjalną sekcję dla wzorców sugerowanych przez użytkowników. Jeśli chcesz, aby twój ulubiony trening znalazł się w programie, napisz o tym na forum, podając tak wiele szczegółów, jak tylko się da: pochodzenie, wszystkie potrzebne wartości i wrażenia z ćwiczeń. Docenię także dodanie plików trng, które pozwolą uniknąć nieporozumień.
Później poszukam źródeł mówiących o twoim wzorcu i przetestuję go dla bezpieczeństwa. Jeśli będzie opublikowany, utworzymy dla niego stronę wiki, podobną do tych, które już działają. Mogę też dodać twoje imię i link do strony internetowej (czy mediów społecznościowych, kanałów na YouTube itd), jeśli tylko chcesz.

Pytania o aplikację

Czy jest dostępna wersja na iOS lub Blackberry?

Na tę chwilę, ze względu na ograniczone zasoby i czas, rozwijamy tylko wersję na Androida. Być może kiedyś znajdziesz ten program również w AppStore.

Dlaczego program wymaga dostępu do karty SD i zdjęć?

Ponieważ zaimplementowana została kopia zapasowa (zapisywanie i przywracanie danych programu), aplikacja musi mieć dostęp do karty. Nie potrzebujemy dostępu do zdjęć, ale tak właśnie nazywa tę funkcję Android i nic na to nie poradzimy.

Prana Breath nie korzysta z mediów, dokumentów ani innych plików na Twoim telefonie – do niczego nie jest to potrzebne. Nie używamy też żadnych usług śledzenia ani nie zbieramy danych.

Więcej szczegółów zawiera nasza naprawdę krótka Polityka Prywatności Prana Breath

Pojedyncza faza może trwać 25 (dla stosunek cyklu oddechowego) * 99 (dla sec per unit index) = 2475 sekund. Dla wersja Guru to 99,9 * 99,999 = 9989,9 sekund.

Czy mogę usunąć schematy, których nie używam?

Tak, możesz to łatwo zrobić, jeśli sam je stworzyłeś lub pobrałeś z naszego katalogu. Jeśli to schematy podstawowe, sprawdź zakładkę Console, żeby zobaczyć, jak je usunąć.

Czy Prana Breath może synchronizować dane z Google Fit?

Na razie nie ma tego w planach, ponieważ taka synchronizacja nie udostępni żadnych ciekawych danych. Google Fit nie ma typu aktywności "ćwiczenia oddechowe", a najbliżej jest "medytacja", gdzie sprawdzany jest czas i spalone kalorie. Te ostatnie zwykle i tak liczone są źle (bo trzeba by uwzględnić jakieś 20 czynników, a nie tylko wiek, płeć i masę), a czas mierzy bezpośrednio Prana Breath.

Coś nie działa

Dźwięk nie działa?

 • Upewnij się, że dźwięk jest włączony na Karcie opcji, a różne dźwięki (tło, przejście, metronom i dźwięki początku oraz końca) mają ustawiony odpowiedni poziom głośności.
 • Upewnij się, że urządzenie nie pracuje w trybie oszczędzania baterii - niektóre urządzenia mają problem z poprawną obsługą dźwięku w takim trybie.
 1. Przejdź do ustawień swojego telefonu.
 2. Wybierz "Opcje programistyczne" lub odpowiadającą im pozycję.
 3. Wybierz pozycję "Skala animacji" lub podobną.
 4. Ustaw wartość na 1×.

Prana breath anim off 1.jpg Prana breath anim off 2.jpg Prana breath anim off 3.jpg

Przypomnienia nie działają prawidłowo. Co mogę zrobić?

Problem dotyczy w większości chińskich sprzedawców, którzy modyfikują oprogramowanie bazowe. Z tymi "udogodnieniami" programiści nie mają jak walczyć. Niestety, ale musisz szukać rozwiązania specyficznego dla swojego urządzenia w internecie.
W przypadku Xiaomi Redmi Note 3 rozwiązanie znajdziesz na http://en.miui.com/thread-223704-1-1.html

Pytania o wersję Guru

Gdzie znajdę "zróżnicowane metody oddychania"?== Zróżnicowane metody oddychania są dostępne tylko dla wzorców, które stworzysz samodzielnie i dla niektórych pobranych z bazy. Możesz skopiować stary trening i jego modyfikować (dlaczego? To w następnym pytaniu). W skrócie: wybierz wzorzec, który trenujesz, włącz tryb dynamiczny (górny prawy róg w zakładce Dynamiczny), dotknij dwa razy cyklu, a pojawi się panel "metody oddychania". Pamiętaj, że możesz zmieniać nozdrza co parę cykli, jeśli chcesz (sprawdź tę opcję w prawym panelu i nie zapomnij "Zatwierdzić" po ustawieniu parametrów).
Zerknij na dokładne instrukcje.

==Dlaczego nie mogę zmienić domyślnych szablonów nawet w wersji Guru? To ważne, żeby nie modyfikować podstawowych 8 schematów, ponieważ możesz potrzebować ich później. Gdybyś je zmodyfikował, nie moglibyśmy ręczyć za uzyskanie odpowiedniego efektu.
Możesz skopiować istniejący wzór i na nim eksperymentować.

Gdzie mogę znaleźć testy zdrowia?

Przejdź do Karty doświadczenia (3. przycisk na pasku nawigacji) i przesuń w lewo na pasku akcji (u góry, gdzie widzisz hasła "Doświadczenie" i "Postęp") albo w głównej części ekranu na tej karcie. Po prawej znajduje się Karta zdrowia, na której znajdują się testy i ich wyniki.

Jak mogę zapłacić za wersję Guru inaczej niż przez Google Wallet?

Jedynym sposobem, w jaki może być sprzedawana wersja Guru jest zamówienie w sklepie Play, ponieważ Google pobiera 30% prowizji od sprzedaży i nie zamierza z tego rezygnować.
Zerknij tutaj accepted payment methods, żeby wybrać metodę dla siebie. Program jest też dostępny na Amazonie: Amazon.
Jeśli możesz pomóc w rozwoju programu, to być może podzielę się kodem na wersję Guru: skontaktuj się ze mną, jeśli masz jakieś propozycje w tej sprawie.

Jakie funkcje dostanę w różnych cenach wersji Guru?

Nie ma ŻADNEJ różnicy w funkcjonalności wersji Guru, bez względu na cenę. Jeśli wybierzesz wersję 3-miesięczną, przez ten czas będziesz korzystał z rozszerzonych funkcji, a później zostaną one zablokowane.
Wersja "Guru forever" dostępna jest w trzech cenach: Ty zdecyduj, ile program jest dla Ciebie wart i na jaki wydatek możesz sobie pozwolić. Zależało nam na tym, żebyś mógł sobie pozwolić na zakup, a jednocześnie, żebyśmy my wciąż mieli środki na rozwój programu.

Zapłaciłem za wersję Guru, ale program wygląda tak samo. Co mam zrobić?

Jeśli nie jesteś pewien, czy wersja Guru jest aktywna, przejdź do ustawień i znajdź pozycję "wersja Guru". Jeśli jest ona aktywna, u dołu zobaczysz napis "Doskonale! Udało się!", a funkcje będą odblokowane. Jeśli nie, obraz będzie wyglądał (tak) i będziesz mógł zakupić funkcje Guru.

Jeśli nadal widzisz informację o zablokowanych funkcjach Guru, uruchom ponownie aplikację, wcześniej wyłączając ją, usuwając ze stosu. Jeśli i to nie pomoże, być może Twoja płatność nie została przetworzona. Google czasem je odrzuca, jeśli z jakiegoś powodu nie przyjmie karty. W takim wypadku najlepiej przejrzeć listę zakupów w sklepie Play – tam możesz zobaczyć, czy zakup został dokonany.

W każdym przypadku możemy zwrócić Ci pieniądze, żebyś przeprowadził proces płatności jeszcze raz.

Po aktualizacji wróciłem do darmowej wersji, mimo że subskrypcja Guru nie wygasła. Co mam zrobić?

Wersja Guru jest przypisane do konta e-mail, z którego dokonano zamówienia, więc upewnij się, że z niego korzystasz. Zrestartuj program całkowicie, a po uruchomieniu wszystko powinno działać. Jeśli nie – skontaktuj się z nami.
Pamiętaj, że jeśli korzystasz z kilku kont Google, to ich przełączenie może sprawić, że niektóre opcje wersji Guru będą niedostępne (zobacz więcej w kolejnym pytaniu).

Niektóre moje ustawienia samoczynnie wracają do opcji z pakietu podstawowego. Co jest przyczyną?

Dzieje się tak głównie przez używanie wielu kont Google na jednym urządzeniu. Są one aktywne na zmianę, a wersja Guru będzie przypisana tylko do jednego z nich. To dlatego czasem ustawienia przełączają się do wersji z darmowego programu. Niestety biblioteki InApp Billing nie dają możliwości rozwiązania tego problemu.
Rozwiązaniem może być zalogowanie tylko do jednego konta Google. Jeśli to nie jest możliwe, możesz spróbować tego sposobu
Rozwiązanie A (działa tylko wtedy, gdy zakup był dokonany z "głównego" konta na urządzeniu):

 • Wyczyść dane Sklepu Play.
 • Otwórz Sklep Play i zaakceptuj umowę.
 • Otwórz aplikację. Wersja Guru powinna być aktywna.

Rozwiązanie B:

 • Odinstaluj program.
 • Otwórz Sklep Play i przełącz się na konto użyte do zakupu.
 • Pobierz program, który odinstalowałeś.
 • Otwórz program. Wersja Guru powinna być aktywna.

Jeśli i to nie pomoże, skontaktuj się ze mną, podając numer zamówienia – sprawdzę jego status po swojej stronie.

Jeśli zamierzam używać Prana Breath na kilku urządzeniach, czy muszę kupić wersję Guru kilka razy?

Nie, nie musisz. Aby aktywować wersję Guru na kilku urządzeniach, musisz tylko być na wszystkich zalogowany tym samym mailem, którego użyłeś do zakupu. Po zalogowaniu warto zresetować program, usuwając go też ze stosu ostatnio uzywanych, a wtedy będziesz mógł korzystać wszędzie z wersji Guru.

Jak mogę przywrócić wersję Guru po zmianie telefonu?

 • Dobrym pomysłem jest tworzenie kopii zapasowej na karcie pamięci w starym urządzeniu albo na Dysku Google (zwróć uwagę, którego konta używasz). Typowa nazwa pliku z bazą danych wygląda mniej więcej tak "prana_breath_backup_yyyy-MM-dd__hh_mm.db", ale możesz ją zmienić, jeśli chcesz
 • Jeśli masz kopię, po prostu zaloguj się na nowym urządzeniu tym samym e-mailem, który wykorzystałeś do zamówienia Prana Breath. Po zalogowaniu i całkowitym restarcie programu (łącznie z usunięciem ze stosu ostatnio używanych) wersja Guru będzie aktywna. Możesz przywrócić dane z kopii, odzyskując ustawienia, wzorce i dane o postępach.

Jak mogę odwołać subskrypcję?

Subskrypcję zamawiasz zgodnie z Zasadami subskrypcji Sklepu Play. Tylko ty możesz ją więc anulować w Sklepie Google Play, a o tym, kiedy i jak da się to zrobić, dowiesz się pod tym linkiem. Odinstalowanie programu nie powoduje anulowania subskrypcji.