Spójne oddychanie

From Olekdia Wiki
This page is a translated version of the page Coherent breathing and the translation is 100% complete.

Other languages:
English • ‎polski • ‎русский • ‎ქართული

Spójne oddychanie lub rezonujące oddychanie to dodatkowy typ treningu w Prana Breath dostępny w wersji Guru.

Download: Coherent_breathing.trng

Działanie

  • doskonałe dla zaczynających przygodę z gimnastyką oddechową
  • równoważy działanie układu współczulnego i przywspółczulnego
  • reguluje reakcję "walki i ucieczki"
  • ćwiczy uważność
  • zwalcza poważne epizody depresyjne

Pochodzenie, historia

Ten typ treningu został wprowadzony przez Stephena Elliotta

i jest popularyzowany w jego książkach: The New Science Of Breath (2005) i Coherent Breathing - The Definitive Method (2008) współtworzonych przez Dolores Edmonson. Elliott i Edmonson przedstawili swoje doświadczenia kliniczne i wyniki badań na kolejnych spotkaniach Międzynarodowego Towarzystwa NeuroFeedback i Badań (ISNR) oraz Stowarzyszenia Psychologii Stosowanej i Biofeedback (AAPB) w okresie 2004-2008. Drs. Brown i Patricia Gerbarg (odpowiednio Columbia i New York Medical College). Wnioski wykorzystano przy opracowywaniu programu Breath-Body-Mind, w którym były szeroko wykorzystywane w programach szkoleniowych i inicjatywach związanych z działaniem po klęskach żywiołowych.

Zgodnie z definicją Elliotta, metoda Spójnego Oddychania obejmuje oddychanie z nominalną prędkością 5 oddechów na minutę bez przerwy. Po drugie, proponuje rozluźnienie sześciu stref anatomicznych, które Elliott nazwał "mostami". Są to strefy ciała, nad którymi mamy wyraźną podwójną kontrolę, tj. możemy kontrolować je świadomie, ale normalnie zarządza nimi autonomiczny układ nerwowy. Przepona jest pierwszorzędnym przykładem: możemy ją świadomie kontrolować lub pozwolić, aby podświadomy umysł się nią zajął.
W 2009 roku Elliott wprowadził biofeedback, dzięki któremu może obserwować zarówno częstość akcji serca, jak i przepływ krwi, która pojawia się w układzie krążenia, gdy oddycha się "spójnie". Elliott i jego współpracownik, dr Robert Grove, nazwał to zjawisko zmiany ukrwienia przy wdechu i wydechu "Falą Valsalvy" za Antonio Valsalvą, jednym z pierwszych zachodnich obserwatorów oddechowej tętniczej fali ciśnienia. Znaczenie wykrycia i przywrócenia fali krwi polega na tym, że korelacja z tętnem jest miarą "rezonansu", którego nie można rozpoznać bez jednoczesnej oceny obu parametrów. Elliott udokumentował, jak używać tego instrumentu do określania osobistej częstotliwości rezonansowej w protokole Personal Resonance Protocol (2016). Elliott proponuje, aby "rezonans" był stanem optymalizacji krążenia i homeostazą, gdy jesteśmy w stanie spoczynku lub pół-aktywności.
Coherent Breathing to zarejestrowany amerykański znak towarowy firmy COHERENCE LLC. </ Div> </ div> Spójne oddychanie jest jednym z najbardziej popularnych typów gimnastyki oddechowej na Zachodzie.
Mamy skłonność do myślenia, że ​​wywodzi się ona z Pranayamy, starożytnej wedyjskiej techniki breathing gymnastics, jako jednej z odmian "Sama Vritti Pranayama" ("równy oddech" w sanskrycie ) ma ten sam stosunek cyklu oddechowego.
W Prana Breath ten typ treningu jest przystosowany nawet dla ludzi, którzy nie wykonują żadnej praktyki medytacyjnej lub nie mają zbyt wiele czasu na ćwiczenie, ale nadal potrzebują jego efektu.

Ustawianie treningu

  1. Pobierz ten wzór, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej.
  2. Wybierz wzór na Karcie treningu albo Karcie kontroli.

Proces treningowy

  1. Przyjmij wygodną pozycję.
  2. Opróżnij płuca, wydychając powietrze z wysiłkiem.
  3. Wykonaj wdech powoli i łagodnie przez nos.
  4. Wykonaj wydech – także przez nos.
  5. Oddychaj w ten sposób do końca sesji treningowej.
  6. Po zakończeniu ćwiczenia możesz poświęcić trochę czasu na medytację lub kontemplację.
  • Najlepiej będzie, jeśli w czasie ćwiczeń zamkniesz oczy i dasz się poprowadzić dźwiękom.

Inne pytania

Jak długo powinienem trenować? Jak mogę połączyć ten wzór z innymi? Czy zawsze muszę robić wdech przez nos?
Jeśli trapią Cię wątpliwości, zajrzyj na stronę FAQ.